Praca w drukarni – na czym polega?


Praca w drukarni wydaje się łatwym i przyjemnym zajęciem, ze względu na rosnącą automatyzację niewymagającym specjalistycznych umiejętności ani zaangażowania. Wystarczy włączyć maszynę drukarską – i voilà! Wszystko zrobi się samo. To jednak mylne wyobrażenie o zawodzie drukarza. Mylne i bardzo krzywdzące. Jego praca jest o wiele bardziej skomplikowana i wymaga nie lada kompetencji, z czego ludzie często nie zdają sobie sprawy. Przez to zawód drukarza bywa niedoceniany.

Jak naprawdę wygląda praca w drukarni?

Zakres obowiązków drukarza jest bardzo szeroki, zajmuje się on bowiem wszystkimi kwestiami związanymi z obsługą maszyn drukarskich, poczynając od ich przygotowania do pracy przez nadzór w trakcie procesu drukowania po czyszczenie i konserwację. Potrzebna do tego jest specjalistyczna wiedza techniczna z zakresu poligrafii i nie tylko. Nowoczesne maszyny drukarskie są wprawdzie sterowane komputerowo, ale drukarz musi każdorazowo zmieniać ustawienia dostosowując szczegółowe parametry do wymogów konkretnego projektu, uzupełniać kałamarze precyzyjnie wymierzając ilości farby, dobierać papier w odpowiednim nakładzie i gramaturze, dokonywać pomiarów jakości drukowanych materiałów itd. Szczególnie pracochłonny jest druk offsetowy, choć druk cyfrowy też bywa wymagający, jednak w jego przypadku przygotowanie maszyn zajmuje zwykle mniej czasu. Zadaniem drukarza jest ponadto przygotowywanie samych plików do druku, czyli edycja pliku źródłowego obejmująca dobór właściwych spadów, wektorów, stopnia nafarbienia, wielkości pola zadruku itp. Pod tym względem druk cyfrowy i druk offsetowy są równie wymagające. Nie ma też znaczenia, czy chodzi o druk wielkoformatowy, czy małoformatowy. Każdy plik źródłowy dostarczany przez klienta podlega zaawansowanej edycji poligraficznej.

Kto może zostać drukarzem?

Aby zdobyć pracę w drukarni, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Bardzo dobrze do tego zawodu przygotowują studia poligraficzne, a także szkoły policealne oraz specjalistyczne kursy, których ukończenie wiąże się z otrzymaniem świadectwa kwalifikacji. Ale dyplom to nie wszystko. Osoba szukająca pracy w drukarni musi posiadać także szereg kompetencji ogólnych, które są kluczowe w tym zawodzie. Warto wśród nich wymienić chociażby sumienność, zręczność, spostrzegawczość, kreatywność, wrażliwość estetyczną i zmysł artystyczny. Ważne jest też obeznanie w nowoczesnych technologiach, ponieważ stanowią one podstawę współczesnego przemysłu poligraficznego. Warto pamiętać, że osoby szukające pracy w drukarni – niezależnie od tego, czy specjalizacją tej drukarni będzie druk cyfrowy, czy offsetowy – zaczynają swoją karierę od asystowania, dopiero z czasem zyskując wprawę w obsłudze maszyn drukarskich na tyle, by móc obsługiwać je samodzielnie. Takie praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie drukarza zajmuje niekiedy nawet kilka lat.

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .