Każda drukarnia działa w oparciu o nie jedną, ale wiele różnych metod druku. Nie istnieje bowiem technika, która byłaby uniwersalna, optymalna pod względem jakościowym i finansowym, słowem: najlepsza w przypadku wszystkich zleceń bez wyjątku. Dlatego w naszej drukarni zawsze dobieramy metodę druku indywidualnie, dopasowując ją do wymagań poszczególnych klientów, tak aby zagwarantować im najbardziej satysfakcjonujące efekty. Czasami sięgamy po druk cyfrowy, znakomity do produkcji małoformatowych wyrobów poligraficznych w niskim nakładzie. Innym razem stawiamy na druk offsetowy, bardziej opłacalny przy większych nakładach. Często stosujemy też druk solwentowy – i to tę technikę drukarską dziś Państwu przybliżymy.

Czym jest druk solwentowy i jakie są jego zalety?

Druk solwentowy to technika drukarska, w której tradycyjny tusz produkowany na bazie wody został zastąpiony przez dużo trwalszy atrament solwentowy przygotowywany na bazie rozpuszczalników organicznych. Atrament taki nanosi się na powierzchnię poligraficzną za pomocą tzw. plotera, czyli peryferyjnego urządzenia komputerowego. Nasza drukarnia posiada obecnie trzy nowoczesne plotery umożliwiające drukowanie solwentowe, z czego jeden na tyle zaawansowany, że poza kombinacjami czterech podstawowych pigmentów wchodzących w skład palety CMYK (cyan, magenta, yellow i black) pozwala na uzyskanie dodatkowych kolorów, w tym tak trudnych do osiągnięcia odcieni barwy pomarańczowej. Dzięki temu nasze wydruki solwentowe każdorazowo cechują piękne, żywe i idealnie odwzorowane kolory, a ponadto również wysoka szczegółowość, wyrazistość kształtów i ostrość konturów. Nasze wydruki solwentowe mają też tę zaletę, że na długo zachowują pierwotny wygląd, ponieważ są odporne na działanie czynników atmosferycznych: zmianę temperatur, wilgoć i silne promienie UV. Aby dodatkowo zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, na przykład porysowaniem, pokrywamy je laminatem.

Do czego stosuje się taką technikę druku?

Technika solwentowa przeznaczona jest głównie do wydruków wielkoformatowych, choć obecna technologia pozwala na drukowanie przy jej użyciu również materiałów poligraficznych o mniejszych wymiarach. Zarówno druk małoformatowy, jak i druk wielkoformatowy wykonywany techniką solwentową znajduje wszechstronne zastosowanie, ponieważ gwarantuje doskonałe zespolenie z dowolnym podłożem. Atramenty powstały na bazie rozpuszczalników organicznych można nanosić między innymi na folie samoprzylepne, siatki MESH, billboardy, banery typu blockout i backlit oraz papier o gramaturze 200 g. Jakość wydruku, bez względu na rodzaj nośnika i niezależnie od tego, czy jest druk wielkoformatowy, czy małoformatowy, zawsze pozostaje na najwyższym poziomie.