Przygotowanie pliku do druku


Przygotowanie pliku do druku to zadanie dla grafika, często jednak jako klienci jesteście Państwo pozostawieni z plikami, w których chcielibyście nanieść określone zmiany, ale nie wiecie jak. W większości przypadków potrzebne jest właściwe oprogramowanie. Nasze studio graficzne chętnie rozprawi się z zadaniem i poprawnie przygotuje plik do druku. Chętnie też przygotujemy plik od początku. Możesz wysłać nam plik word lub email z informacjami i wytycznymi jakie muszą się znaleźć, a także informację w jakim formacie i formie ma być przygotowany plik, czy to są plakaty reklamowe, papier firmowy, ulotka czy np. naklejka.

Jeżeli czujesz się na siłach by samodzielnie przygotować plik, trzymamy za Ciebie kciuki i będziemy Twoim wsparciem. Przy wszystkich realizacjach musisz pamiętać o następujących rzeczach:

  • kolory CMYK. Standardowo pliki przygotowywane na komputerze mają systemowo przypisaną przestrzeń barw RGB. W ustawieniach swojego programu odszukaj zakładkę profil kolorów i wybierz CMYK. Jeżeli nie wierz jaki profil ustawić wybierz „Fogra 27” lub skontaktuj się z nami. Wybór profilu koloru jest kluczowy dla uzyskania właściwego koloru, analogicznego do tego wyświetlanego na monitorze.
  • spady, czyli inaczej marginesy wokół projektu, które chronią projekt przy cięciu. Projekt musi wypełniać całą przestrzeń ze spadem włącznie. Dzięki zastosowaniu spadów nawet przy milimetrowym przesunięciu noża nie pozostanie nam biała nieestetyczna linia. Spad jest powierzchnią, która zostanie obcięta w związku z tym nie mogą się znajdować tam żadne ważne informacje. Standardowo spady ustawiamy na 3mm
  • margines bezpieczeństwa to najczęściej 3mm poniżej linii cięcia z każdej strony projektu. Linie marginesu bezpieczeństwa wyznaczają bezpieczny obszar dla naszego projektu, w którym powinniśmy zamieścić wszystkie kluczowe informacje. Elementy, które wchodzą w obszar marginesu bezpieczeństwa mogą być zniekształcone na skutek obróbki cięcia, czy falcowania (bigowania, zaginania)
  • rozdzielczość 100-300 ppi (~300dpi) to inaczej jakość naszego projektu, którą ustawiamy zanim zaczniemy pracę nad projektem, ewentualnie sprawdzamy czy możemy ustawić ją przy eksporcie dokumentu. 100-150ppi to standardowa rozdzielczość druków wielkoformatowych czyli tych powyżej 40cm. Mniejsze projekty oraz projektu, w których jakość gra kluczową rolę pliki muszą mieć rozdzielczość 300ppi.
  • .tif  pdf. .jpg .png to różne formaty do których zapisujemy pliki. Najlepsza jakość zachowana jest przy rozszerzeniu .tif .pdf, jpg i png są dopuszczalne. Rozszerzenia plików wektorowych to .eps lub .cdr, jednak zachęcamy by i te były zapisywane do pdf uwzględniając powyższe zalecenia. Inne rozszerzenia nie są przyjmowane do druku. Uwaga, pliki eksportowane z worda do pdf wciąż nie są plikami przygotowanymi do druku.
  • Duże pliki, jak je przesłać? Najlepszą opcją jest skorzystanie z naszego ftp drukarni. Jest to zdalny serwer na którym Twoje pliki są bezpieczne. Wgraj pliki i powiadom nas mailowo o ich zamieszczeniu oraz o rodzaju papieru, rozmiarze i ilości sztuk. Sprawdzimy je naszym drukarskim okiem i damy znać, czy spełniają wszystkie wymogi druku.

Poziom wymiatacza przygotowania do druku powinien dodatkowo zawierać:

  • spłaszczenie przeźroczytości
  • spłaszczenie projektu graficznego pomijając tekst i grafikę wektorową
  • zmianę tekstu na krzywe, szczególnie gdy stosujemy unikatowy font

W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy i pomożemy, byś był zadowolony z efektu finalnego.

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .