Plakaty reklamowe – jak je przygotować?


Jaką rolę pełnią plakaty reklamowe?

Plakaty reklamowe to często spotykane w miastach mało lub wielkoformatowe druki rozwieszane w różnych miejscach w przestrzeni publicznej. Z jednej strony stanowią one przykład sztuki użytkowej, z drugiej zaś – służą jako narzędzie marketingu. Taka forma reklamy może być bardzo skuteczna, jeśli zostanie umiejętnie wykorzystana. Dobrze zaprojektowany i wykonany plakat zwróci uwagę odbiorcy, wzbudzi jego zainteresowanie, utrwali w jego świadomości wizerunek marki, a także skłoni do konkretnego działania, na przykład zakupu reklamowanego produktu.

Co powinno się znaleźć na plakacie reklamowym?

Aby plakat reklamowy spełniał swoje zadanie, musi zawierać odpowiednie elementy i ciekawą, unikalną treść. Podstawa to oczywiście slogan – krótki, chwytliwy, łatwo zapadający w pamięć. Obok niego powinny się znaleźć najważniejsze informacje dotyczące reklamowanego produktu, firmy czy wydarzenia, najlepiej ujęte w maksymalnym skrócie. Dopełnienie stanowi estetyczna oprawa graficzna komponująca się z tekstem, często nawiązująca do innych elementów identyfikacji wizualnej danej marki. Ciekawa grafika sprawi, że plakat będzie wyglądał atrakcyjnie i przyciągnie wzrok odbiorców.

Jakie parametry powinien mieć plakat reklamowy?

Przygotowując projekty plakatów reklamowych należy zadbać o ich odpowiednie parametry techniczne takie jak format, jakość materiałów czy rozmiar czcionki. Wymiary plakatu, podobnie jak materiały, z których zostanie wykonany, zależą przede wszystkim od tego, w jakim miejscu zamierzamy go umieścić. Przykładowo plakat na billboard musi być dużo większy i wykonany z trwalszych materiałów niż plakat przeznaczony na tablicę ogłoszeniową. Bardzo ważny jest też dobór czcionki – powinna być ona duża i wyraźna, tak aby można ją było łatwo odczytać z większej odległości. Na szczęście jeśli te cechy nie są naszą mocną stroną, zawsze można zwrócić się o pomoc do specjalistów w tej dziedzinie – profesjonalnej, renomowanej drukarni: https://www.avatar.pl/druk-plakatow-reklamowych-na-zamowienie-warszawa/.

Jakie są podstawowe zasady projektowania plakatów reklamowych?

Najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy tworzeniu plakatów reklamowych, to:

  • minimalizm – im krótszy komunikat i mniej zbędnej grafiki, tym lepiej, dzięki temu plakat będzie czytelny i miły dla oka;
  • prostota – zrezygnujmy z wymyślnych rozwiązań graficznych, niepotrzebnych ozdobników i skomplikowanego liternictwa, to mogłoby tylko odciągnąć uwagę odbiorcy od tego, co najważniejsze, czyli treści, którą chcemy mu przekazać;
  • oryginalność – nie powielajmy utartych schematów i nie kopiujmy cudzych pomysłów, tylko nieszablonowe myślenie i nowatorskie podejście pozwoli nam wyróżnić się z tłumu.

Skąd czerpać pomysły na plakaty reklamowe?

Przygotowując plakaty reklamowe powinniśmy skupić się na kilku głównych kwestiach: przedmiocie reklamy, odbiorcach oraz obecnych trendach. Przeanalizujmy największe zalety produktu, najważniejsze cechy firmy oraz ich najciekawsze aspekty, które mogą nam posłużyć za punkt wyjścia, i spójrzmy na nie oczami potencjalnego odbiorcy. Weźmy pod uwagę również aktualnie panujące trendy, wykorzystajmy popularne wśród naszego targetu motywy. Zaprojektowanie plakatu, który będzie dobrze spełniać swoją rolę reklamową, to nie lada sztuka, ponieważ wymaga sporej dozy wyobraźni i kreatywności.

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .