Formaty papieru – wymiary


Przygotowanie projektu graficznego do druku zawsze wiąże się z wyborem dla niego odpowiedniego formatu, czyli wielkości. Do określenia tej wielkości stosuje się międzynarodową normę ISO 216. W jej ramach wyróżniamy trzy główne typy formatów: jeden zasadniczy i dwa pomocnicze, z których każdy dzieli się na dziesięć mniejszych formatów. Główne formaty papieru oznaczane są literami (A, B i C), mniejsze zaś wyraża się w cyfrach (0 – 10). Aby na tej podstawie określić wymiary, wystarczy pamiętać, że format kartki A0 ma wielkość 1 m², a dokładnie liczy sobie 841 mm szerokości i 1189 mm długości, kolejny jest o połowę od niego mniejszy, kolejny natomiast o połowę mniejszy od poprzednika itd. Analogicznie jest z formatami B i C, z tą różnicą, że B0 ma wymiary 1000 mm na 1414 mm, a C0 – 917 mm na 1297 mm. Formaty papieru oznaczone literą C używane są do kopert, tylko A i B przeznaczone są do zwykłych arkuszy. Jednak w drukach wieloformatowych, wymiary papieru formatu B0 często zależą od zapotrzebowania Klienta i dostępnych szerokości rolek papieru (1030 mm, 1350 mm, 1520 mm).

Jakie formaty papieru są najpopularniejsze?

Najpopularniejszy, najbardziej rozpowszechniony zarówno w Polsce, jak i na świecie, format kartki to A4. Ma on wymiary standardowego bloku rysunkowego, a dokładnie liczy 210 mm szerokości i 297 mm długości. Jeśli złożymy go na pół wzdłuż krótszego boku, otrzymamy format kartki A5 o wymiarach 148 mm na 210 mm, a jeśli i tę kartkę złożymy na pół,
otrzymamy format A6 o wymiarach 105 mm na 148 mm. Różne wymiary formatów papieru mogą znajdować różne zastosowanie w poligrafii. Format A4 na przykład świetnie się sprawdzi do drukowania dyplomów, A6 z kolei będzie idealny do drukowania pocztówek – choć oczywiście można też stosować je zamiennie, wszystko zależy od naszej kreatywności. Najbardziej uniwersalny jest format A5, dlatego zdecydowana większość ulotek i folderów reklamowych ma wymiary 148 mm na 210 mm. Do drukowania projektów w formatach A wybierany jest zwykle druk cyfrowy, z tego względu, że nie wiąże się z dużymi kosztami i pozwala na szybką realizację zamówienia.

Jak wybrać odpowiedni format papieru?

Wybierając format papieru do druku musimy pamiętać, że powinien on precyzyjnie odpowiadać potrzebom danego projektu graficznego. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakiego rodzaju materiały chcemy wydrukować? Inny format sprawdzi się w przypadku wizytówek, inny nada się na plakaty czy broszury. Najważniejsza zasada doboru formatu jest taka, że im więcej treści chcemy zmieścić na kartce, tym większego jej rozmiaru będziemy potrzebować. Zbyt mały format sprawi, że tekst będzie nieczytelny, zbyt duży może się natomiast okazać niepraktyczny. W razie wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistami. Można też poprosić drukarnię o kilka wydruków próbnych, które pozwolą ocenić w jakim formacie nasz projekt będzie się prezentował najlepiej.

 

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .