Druk cyfrowy czy offsetowy?


Nowoczesne technologie rozwijają się w ekspresowym tempie i stają się na tyle łatwo dostępne, że dziś już większość drukarni posiada specjalistyczne, zaawansowane urządzenia umożliwiające drukowanie materiałów reklamowych za pomocą nie jednej, ale kilku różnych metod, z których każda daje znakomite efekty. Do najpopularniejszych należą: druk cyfrowy i offsetowy. Osoby korzystające z usług drukarni często nie zdają sobie sprawy, na czym polegają różnice pomiędzy tymi dwiema technikami druku i która z nich będzie dla nich lepsza, dlatego w tym wpisie wyjaśnimy pokrótce czym różnią się druk cyfrowy i offsetowy.

Drukowanie metodą cyfrową i offsetową – co lepsze?

Druk cyfrowy to tradycyjna technika drukarska wykorzystywana najczęściej do produkcji wysokiej jakości materiałów małoformatowych w niskim nakładzie. Technologia ta pozwala na drukowanie projektów zapisanych w najpopularniejszych formatach elektronicznych, takich jak pdf czy doc. Plik można przesłać bezpośrednio z komputera do drukarki, która następnie za pomocą fotoreceptora nanosi dane na wybrany nośnik. Taka metoda druku ma mnóstwo zalet, do których należą przede wszystkim niskie koszta i szybki czas realizacji zaleceń. Jeśli drukarnia używa profesjonalnego, renomowanego sprzętu, takiego jak AccurioPrint C3070L firmy Konica Minolta, klient może liczyć także na doskonałą jakość gotowego obrazu. Druk offsetowy jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ opiera się na wykorzystaniu wody i tuszu, przez to jest również bardziej czasochłonny i droższy, jednak opłaca się przy większych nakładach. Największe zalety tej techniki to duże możliwości operowania kolorami i uszlachetniania wydruków, a co za tym idzie – ich wysokie walory wizualne.

Jaką metodę druku wybrać?

Wybór odpowiedniej w danym przypadku metody druku zależy od specyfiki zamówienia. Musimy zadać sobie pytania: Jakim budżetem dysponujemy? Jak bardzo zależy nam na czasie? Jaka paleta barw będzie nam niezbędna? I jakich uszlachetnień chcemy użyć? Najważniejsze pytanie brzmi jednak: Jakiego nakładu potrzebujemy? Zarówno metodę cyfrową, jak i offsetową możemy wykorzystać do druku praktycznie wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych, ale gdy w grę wchodzą nieduże zamówienia, offset będzie nieopłacalny. Ta technika wymaga bowiem zastosowania maszyn drukarskich, których przygotowanie do pracy jest bardzo kosztowne. Tylko wybierając druk offsetowy do produkcji dużej liczby materiałów, możemy mieć pewność, że będzie to dla nas korzystne finansowo rozwiązanie. W innym wypadku lepiej zdecydować się na druk cyfrowy. Ta technika pozwala obniżyć koszt produkcji druków o niewielkim nakładzie, warto więc zdecydować się na nią wtedy, gdy potrzebujemy materiałów reklamowych w mniejszej ilości – dzięki niej będziemy mogli zrealizować zamówienie szybko i tanio.

Drukarka cyfrowa

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .