Druk cyfrowy – co to takiego?


Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych obecnie metod druku często używana do produkcji małoformatowych materiałów reklamowych takich jak ulotki, wizytówki, etykiety, katalogi czy broszury. Maszyny przeznaczone do druku cyfrowego pracują w technologii elektrofotograficznej (laserowej), co oznacza, że zamiast matrycy wykorzystują specjalny, naładowany elektrostatycznie cylinder, zwany fotoreceptorem, pokryty warstwą światłoczułą. Cylinder ten naświetla się wiązką laserową tworząc w ten sposób obraz utajony, który następnie za pomocą tonera nanosi się na papier, folię lub inny nośnik i zespala z nim termicznie. Przykładem maszyny pracującej w tej technologii jest Konica Minolta C3070L – bardzo wydajne, wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w laser i toner pozwalający na tworzenie obrazów w wysokiej rozdzielczości i utrwalanie ich na szerokiej gamie nośników o różnorodnej gramaturze.

Jakie są zalety druku cyfrowego?

Największą zaletą druku cyfrowego jest szybkość. Faza przedprodukcyjna trwa tylko chwilę, jako że nie wymaga tak skomplikowanych przygotowań, jakie są konieczne w przypadku tradycyjnych maszyn drukarskich, a i sam etap produkcyjny nie zabiera wiele czasu, ponieważ Konica Minolta C3070L pracuje z prędkością 71 stron A4 na minutę. Niskonakładowe zamówienia mogą być więc realizowane praktycznie od ręki, większe zaś – w ciągu kilku godzin. Dzięki temu druk cyfrowy generuje niskie koszty, gwarantując przy tym jednak wysoką jakość wydruków, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. W związku z tym, że gotowe wydruki nie potrzebują dodatkowego czasu na wyschnięcie, można je od razu poddawać obróbce introligatorskiej, na przykład bigowaniu lub powlekaniu lakierem wybiórczym Poza tym druk cyfrowy ma też tę zaletę, że pozwala na personalizację pojedynczych egzemplarzy, czyli umieszczaniu na każdym z nich indywidualnych informacji, co bardzo się przydaje chociażby przy drukowaniu etykiet z numerami seryjnymi.

Jakie jest zastosowanie druku cyfrowego?

Druk cyfrowy znajduje zastosowanie głównie w produkcji akcydensów, czyli użytkowych i okolicznościowych wyrobów poligraficznych o niewielkich rozmiarach i niskim nakładzie. Poleca się go między innymi do przygotowywania wydruków na różnego rodzaju konferencje: broszur informacyjnych, katalogów ofertowych, plakatów, ulotek i wizytówek.
Druk cyfrowy doskonale sprawdza się też w przypadku obsługi różnego rodzaju szkoleń, kursów, konferencji czy też innego tego typu imprez. Technologii cyfrowej można używać także do drukowania książek i czasopism w małych i średnich nakładach.

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .