Dlaczego kolor na druku wygląda inaczej niż na ekranie?


Niezgodność kolorystyczna projektu wyświetlanego na ekranie komputera i prezentowanego na gotowym druku to częsta przyczyna reklamacji w drukarniach, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i poszukać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego materiały reklamowe jak np. roll up wyglądają inaczej przed i po wydrukowaniu?  Wina w tym przypadku niekoniecznie leży po stronie drukarni. Różnice kolorystyczne najczęściej wynikają z przyczyn od niej niezależnych – z czego nie każdy klient zdaje sobie sprawę. Problemem wcale nie są niepożądane zmiany wprowadzane przez drukarzy w gotowych projektach, niewłaściwy dobór techniki drukarskiej czy źle ustawione parametry w drukarkach. Sprawa jest o wiele bardziej prozaiczna niż mogłoby się wydawać.

Skąd bierze się różnica między kolorem na ekranie a kolorem na wydruku?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że komputery i maszyny drukarskie wykorzystują inne palety barw. Komputer korzysta z palety RGB (Red, Green, Blue), czyli połączeń kolorów przystosowanych do elektronicznych wyświetlaczy, drukarka natomiast bazuje na palecie CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black), czyli mieszankach farb drukarskich – konwersja z jednego profilu kolorystycznego na drugi nie zawsze jest w stanie zagwarantować wierne odwzorowanie wszystkich barw. Musimy pamiętać też, że plik komputerowy i wydruk kolorowy znajdują się na dwóch całkowicie różnych nośnikach. Wbrew pozorom ta różnica ma kluczowe znaczenie i decydujący wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy barwy. Ekran komputera emituje światło, natomiast kartka papieru je odbija – dlatego kolory grafik znajdujących się na tych dwóch nośnikach nigdy nie będą identyczne. O tym jak bardzo będą się różnić decydują dodatkowo ustawienia monitora i rodzaj zastosowanej w nim matrycy. Indywidualne ustawienia monitora klienta nie przekładają się na ustawienia monitorów w drukarni, jeśli więc rozjaśnimy ekran lub zwiększymy nasycenie barw w domowych komputerze, gotowy druk wcale nie będzie przez to jaśniejszy, a kolor na nim bardziej intensywny – trzeba mieć to na uwadze. Podobnie jest z matrycą. Jeśli nasz domowy monitor wyposażony jest w matrycę NT, nie będzie w stanie perfekcyjnie odwzorować barw, dlatego wydruk kolorowy może się znacznie różnić od tego, co widzieliśmy na ekranie komputer.

Jak zadbać o jak najlepsze odwzorowanie kolorów na drukach?

Jeśli zależy nam na tym, by kolorowy wydruk był jak najbardziej zbliżony do grafiki wyświetlanej na ekranie komputera, zadbajmy o właściwy dobór monitora (najlepsza będzie matryca PVA lub IPS, one najwierniej oddają kolor) oraz prawidłowe ustawienie jego jasności i nasycenia barw (do tego celu służy kalibracja, większość systemów operacyjnych posiada na wyposażeniu kalibratory pozwalające dostosować wygląd obrazu cyfrowego do ogólnie przyjętych standardów). Zwróćmy także uwagę na rodzaj papieru, na który naniesiony zostanie kolorowy wydruk. Jego barwa nie może odbiegać od standardowego odcienia bieli, inaczej balans kolorów zostanie zaburzony i gotowy druk nie będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Aby mieć pewność, że wygląd grafiki przed i po wydrukowaniu będzie optymalnie zbliżony, warto zlecić najpierw wydruk próbny, który pozwoli nam przekonać się, jakiego efektu możemy się spodziewać i ocenić, czy projekt nie wymaga poprawek.

Kolory wydruku

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .