Czym różnią się formaty papieru?


Drukarnia, której powierzysz wydrukowanie swojego projektu graficznego, do realizacji tego zadania będzie potrzebować kilku podstawowych informacji – przede wszystkim musi wiedzieć, jak duży ma być rozmiar arkusza papieru, na jaki zostanie naniesiony wydruk. Aby ułatwić klientom i pracownikom drukarni operowanie rozmiarami arkuszy papieru, powstała międzynarodowa norma ISO 216, która określa ich standardowe, czyli najpopularniejsze formaty. W Polsce obowiązuje obecnie oparta na niej norma PN-EN ISO 216:2009, która definiuje trzy główne formaty papieru: A, B i C. Każdy z nich obejmuje inny zakres rozmiarów, z których poszczególne określane są cyframi: od 0 do 10. Każdy ma też inne przeznaczenie.

Format A

Format A to format zasadniczy, najczęściej stosowany w poligrafii. Pozwala on na druk cyfrowy dowolnych małoformatowych materiałów reklamowych. Największa wielkość w tym formacie to A0, czyli 841 x 1189 mm. Kolejne uzyskuje się przez złożenie kartki na pół wzdłuż krótszego boku poprzedniego arkusza i zaokrąglenie wymiarów do pełnych milimetrów. W ten sposób otrzymujemy następujące wielkości:

A1 – 594 x 841 mm,

A2 – 420 x 594 mm,

A3 – 297 x 420 mm,

A4 – 210 x 297 mm,

A5 – 148 x 210 mm,

A6 – 105 x 148 mm,

A7 – 74 x 105 mm,

A8 – 52 x 74 mm,

A9 – 37 x 52 mm,

A10 – 26 x 37 mm.

Najbardziej znany z nich wszystkich jest oczywiście format A4, powszechnie używany do drukowania prac dyplomowych oraz wszelkiego rodzaju dokumentów urzędowych, w tym umów i faktur. Bardzo popularny jest też format A5 – to na nim zazwyczaj drukuje się ulotki, foldery i broszury. A6 sprawdza się w przypadku pocztówek, kart rabatowych oraz zdjęć. W rozmiarze A7 powstają etykiety na butelki. Format A8 natomiast idealnie nadaje się na wizytówki.

Format B

Format B to format pomocniczy, nieco mniej popularny i rzadziej wykorzystywany w poligrafii, ale przydatny ze względu na możliwość stosowania na nim znaczników cięcia i marginesów. Najczęściej używa się go do drukowania kalendarzy. Podstawą wyjściową w tym formacie jest wielkość B0, czyli 1000 mm na 1414 mm. Kolejne wielkości, podobnie jak w przypadku formatu A, możemy uzyskać składając kartkę na pół. Tak otrzymamy rozmiary od 707 x 1000 mm (B1) do 31 x 44 mm (B10).

Format C

Format C to format pomocniczy, potocznie zwany kopertowym, ponieważ jego głównym przeznaczeniem są właśnie koperty. Z tego też powodu rozmiary formatu C są zbliżone do rozmiarów formatu A, to znaczy są od nich tylko odrobinę większe – dzięki temu możemy łatwo ocenić jaka kartka papieru zmieści się w danej kopercie. Przykładowo: koperta w rozmiarze C4 bez problemu pomieści kartkę A4, list napisany na kartce A5 bez składania włożymy do koperty C5, a w kopercie C6 wyślemy pocztówkę i każdy inny wydruk w rozmiarze A6.

A co z drukiem wielkoformatowym?

Druk wielkoformatowy w przeciwieństwie do druku małoformatowego nie opiera się na powyższych numeracjach. Jego wielkość określa się na podstawie dostępnej w konkretnej drukarni roli do ploterów. Nasza drukarnia dysponuje ploterami wyposażonymi w role o szerokości 100 cm, 125 cm, 135 cm i 160 cm. Pozwalają one na wydruk wielkoformatowy materiałów reklamowych przeznaczonych między innymi na witryny i billboardy oraz do kasetonów, roll-upów i potykaczy.

Na jakich formatach papieru drukuje nasza drukarnia?

Standardowe drukarki – takie, jakich większość z nas używa w domu – drukują na papierze w formacie A4. Drukarki w drukarniach do standardowych nie należą, choć oczywiście pozwalają na druk cyfrowy materiałów w formacie A4, jednak ich możliwości wykraczają również poza tę skalę. Jak szeroka będzie to skala, zależy od konkretnej drukarni. Nasza drukarnia operuje formatem A w zakresie rozmiarowym od A0 do A7, a do tego oferuje wydruk wielkoformatowy. Materiały w formacie A drukujemy na papierze o dowolnej gramaturze, który dodatkowo możemy uszlachetnić błyszczącym lub matowym laminatem. Natomiast druk wielkoformatowy wykonujemy zarówno na papierze, jak i innych nośnikach, chociażby siatce mesh, folii monomerycznej czy poliestrowych tkaninach.

Zainteresowany?

Zapytaj o wycenę Twojego zamówienia

604 77 20 78 .